UNESCO Derneği'nden Cumalıkızık’ta ‘Küpeli Ev’

Bursa UNESCO Derneği tarafından, UNESCO dünya mirası listesine giren tarihi Osmanlı Köyü Cumalıkızık’ta, 'Küpeli Ev' adı verilen Cumalıkızık Kadınların Ortak Üretim Evi yaptı.

UNESCO Derneği'nden Cumalıkızık’ta ‘Küpeli Ev’

Dernek, 1998 yılında başlatılan ‘Cumalıkızık Koruma Yaşatma’ projesi çalışmalarına katkı olarak BUMİAD, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve kardeş kuruluş olan Almanya Plassenburg Club ile ‘Cumalıkızık Kadınları Ortak Üretim Evi’ projesini geliştirerek Avrupa Birliği'ne (AB) başvurdu.

‘Küpeli Ev’ adı verilen proje uygulama evi, aynı zamanda dernek merkezi olarak kullanılıyor. Projesi kapsamında, köyde kültür turizmine katkıda bulunmak, köy halkını ev pansiyonculuğuna özendirmek ve örneklemek üzere müze ev olarak planlandığı belirtildi. 


Bu arada, Büyükşehir eski Belediye Başkanı Erdem Saker, Oya Bozkurt, Bilgi Topuz, Mümin Ersöz, Osman Şahin, Gökhan Kuyucu ve Uysal Koçer’in 7 Ocak 1998 tarihinde kurduğu Bursa UNESCO Derneği, toplantı gerçekleştirerek yeni üyeler kabul etti.


Ayrıca derneğin, Bursa Tophane Teknik ve Meslek Lisesi'nin 1986 yılından bu yana sürdürdüğü ‘Kardeş Okul’ projesine destek verdiği belirtildi. 22 Kasım 2015 Pazar 18:40

http://www.yesilbursadergisi.com/haber/unesco-derneginden-cumalikizikta-kupeli-ev-507.html