Oylat'ta "Yeşil Enerji Projesi" hayata geçiyor

İnegöl Belediye Başkanı ve Oylat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Alinur Aktaş, her mevsim farklı güzellikleriyle yeryüzü cenneti olarak bilinen ve şifalı kaplıca sularıyla hastalara şifa veren Oylat'ı yapacakları 1 milyon liralık yatırımla Yeşil Enerji Projesi ile buluşturduklarını dile getirdi.

Oylat'ta

İnegöl Belediye Başkanı ve Oylat AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Alinur Aktaş, her mevsim farklı güzellikleriyle yeryüzü cenneti olarak bilinen ve şifalı kaplıca sularıyla hastalara şifa veren Oylat'ı yapacakları 1 milyon liralık yatırımla Yeşil Enerji Projesi ile buluşturduklarını dile getirdi. Isı pompasıyla kaplıca sularının enerjisinin geri kazanılacağı projede ısı pompası, elektrik ve doğalgazın birlikte kullanılacağını anlatan Aktaş, "Sistemin bir özelliği de bölgenin ihtiyacından fazla elektriği üretecek olmasıdır. Projenin en önemli özelliğiyse kömür kullanımının sona ermesiyle hava kirliliğine yol açmayacak olmasıdır." dedi.Projenin Türkiye'de ilk defa Oylat Kaplıcaları'nda hayata geçirileceğini belirten Aktaş, "Doğada kendiliğinden çıkan ve soğutma işlemi görmeden kaplıca hamamlarına gönderilen şifalı termal suyumuz çok sayıda hastalığa deva olmasının yanı sıra Türkiye'de ilk kez uygulanacak olan Yeşil Enerji Projemizle enerji üretimine de katkı sağlayacak. Projemiz tamamlanıp sistem devreye girdiğinde Oylat Turizm AŞ'nin işlettiği tesislerde kömür kullanımını sonlandıracağız." diye konuştu.

Oylat'a kurulacak sistemle bölgedeki tesislerde kullanılan günlük 4 bin 300 ton kapasiteye sahip termal suyun yeniden değerlendirileceğini vurgulayan Aktaş, şöyle konuştu:"Oylat'ta bulunan termal su, kaynağından 40 derece olarak çıkıyor. Bu su, otellerin banyoları ve kaplıca hamamlarında kullanıldıktan sonra 30 derecelik bir ısıyla deşarj ediliyor. Biz deşarj edilen 30 derecelik kaplıca suyunu toplayıp, ısı pompasıyla 70 dereye çıkaracağız. Bu suyu da ısıtma sistemine göndereceğiz. Böylece otellerin ısınma ihtiyacı ekonomik bir şekilde karşılanmış olacak. Sistem devreye girince halen yılda 650 ton olan kömür kullanımı da sıfıra inmiş olacak. Böylelikle kömür kullanmaktan dolayı oluşan işçilik dahil yıllık 500 bin liralık maliyet, bölgeye yapacağımız diğer yatırımlara aktarılabilecek. Kurulan sistem sayesinde termal atık sudan elektrik enerjisi de üreteceğiz. Böylece kuracağımız sistem kendi ihtiyacı olan elektriği çevreye zarar vermeden üretecek, üretilen fazla elektrik tesislerde değerlendirilecek ve sistem 3 yıl içinde kendini amorti edecek."25 Mayıs 2016 Çarşamba 17:36

http://www.yesilbursadergisi.com/haber/oylatta-yesil-enerji-projesi-hayata-geciyor-613.html