Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Yeşil Bursa Dergisi'nin yeni sayısı çıktı

Yeşil Bursa Dergisi'nin yeni sayısı çıktı

'Bursa'yı Sevenlerin Dergisi' sloganıyla yayınlanan ve kent kültürüne dair önemli kaynak oluşturan Yeşil Bursa'nın, merakla beklenen yeni sayısı çıktı. Derginin içeriğinde yine, gündem oluşturacak çok ilgi çekici konular yer alıyor. İşte yazarlar ve konu başlıkları:

 
 
Yeşil Bursa Dergisi'nin yeni sayısı çıktı

Yeşil Bursa Dergisi'nin, Sonbahar 2017 periyotlu 18. sayısı dopdolu içeriğiyle okurlarıyla buluştu.

 

Tarih Öğretmeni, Araştırmacı-Yazar Salih Erol yazısında bilgi ve belgeler eşliğinde Kurtuluş Savaşı sırasında bir Yenişehirli tarafından yazılmış, yürekleri sızlatan tarihî mektubu irdeliyor.

 

Eğitimci yazar Ayten Gezer, Kurtuluş Savaşı'nın kadın kahramanı Kara Fatma'nın hikayesinin hiç duyulmamış yanlarını ninesinin anlatımıyla sunuyor. Bu yazının çok ilgi çekeceğine inanıyoruz.

 

Mudanya Mirzaoba'dan 'Köylü Yazar' Nevzat Şalgam'ın; yok olmakta olan zanaatlardan 'testerecilik' konusunda, Atatürk sevdalısı Hacı İsmail Hakkı adlı hemşehrisi ile yaptığı söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

 

Yayın Danışmanı Hüseyin Genç; yerli ve yabancı yazarların gözüyle eski Mudanya'nın özelliklerini ve güzelliklerini sunuyor.

 

Tarihçi Yazar Murat Kavaklı; son iki sayıda ilgi ile okuduğunuzu düşündüğümüz 'Berlin Notları' adlı dizi yazının üçüncüsünü de belgelere dayalı olarak aktarıyor.

 

Orhan Gazi'ye bağlı ünlü Gedelek köyü turşularının ortaya çıkışını, yapılışını, özelliklerini ve bu çevrede yaşanan bazı tarihi olayları Eğitimci Yazar Naci Pehlivan yazdı.

 

Konu seçiminde ve yazılarındaki titizliği ile tanıdığımız Nezaket Özdemir; tarihten yeni bir sayfa açıyor ve Bursalı eski yazarlardan, Feraizcizade Mehmet Şakir'in yaşamından yeni bilgi ve belgeler eşliğinde güzel anılar anlatıyor.

 

Yayın Koordinatörü Kemal Cankaya, 'Peygamberler Şehri' olarak bilinen Şanlıurfa izlenimlerini görsel zenginliklerle kaleme aldı.

 

Balkan Kültürü Araştırmacısı Alâaddin İsmailoğlu, '1951'den bu yana Kosova'da Türkçe eğitim sorunları' başlıklı yazısında, Kosova'da Türklük ve Türkçe eğitim konularına dikkat çekiyor.

 

Kent Kültürü Araştırmacısı Fevzi Şen; Bursa'nın yardımsever, duayen doktorlarından Rüştü Burlu'nun yaşamından ilginç anekdotlar aktarıyor.

 

Genç Arkeolog Fikret Alkan; Bursa Akçalar Arkeopark alanındaki kazılar sırasında ortaya yeni çıkan eserler ve bilgiler hakkında aydınlatıyor.

 

Derginin yeni sayısına sitede e-dergi bölümünden de ulaşabilirsiniz.

İyi okumalar...


İlgili Haberler
left
right
 
 
26 Kasım 2017 Pazar 21:20
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık