Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Yeşil Bursa'nın Yaz / Güz 2016 sayısı çıktı

Yeşil Bursa'nın Yaz / Güz 2016 sayısı çıktı

Yeşil Bursa Dergisi kültür yolculuğuna devam ediyor. Derginin 13. ve 14. sayılarını kapsayan YAZ / GÜZ 2016 sayısı çıktı. Dopdolu olan içerikte, deneyimli yazarların kaleminden özgün araştırma konularını ilgi ve keyifle okuyacaksınız.

 
 
Yeşil Bursa'nın Yaz / Güz 2016 sayısı çıktı

Dergimiz özgün konuları ele almasıyla beğeni topluyor. Bursa basınına ve kültürüne yeni bir soluk getirdi. Bu işlevini başarıyla sürdürüyor. Arayıp soranlar, yazı göndermek isteyenler, bu yolda maddi manevi destek olanların hepsine teşekkürlerimizi sunarız.

Sayfalarımız bu sayıda da yine dopdolu. Kalıcı ve saklanacak yazılar bulacaksınız...

 

Dergimizde yayınlanan, 1900’lerin Makedonyası’nda gerçekten yaşanmış ‘Kocacık Öyküleri’ ile tanıdığımız değerli yazarımız Numan Kartal’ı 4 Ağustos günü kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileriz. Bu sayımızda, Numan Bey’in o tatlı otantik üslubuyla yazmış olduğu ‘Dagorların Kamber’’ adlı öyküsünü dergimiz sayfalarından okuyabilirsiniz.

Hüseyin Genç; 1933 yılında Bursa’da Türkçe ezana ve kamete karşı çıkan bir dini başkaldırı olayını kaleme aldı. Genç’in bir araştırması da Demirtaş bucağıyla ilgili…

Bursa’nın tarihi çınarı ile ünlü İnkaya köyünün bugüne dek pek dile getirilmeyen yönlerini Fevzi Şen anlatıyor.

Sait Alper, doğup büyüdüğü Mudanya’nın Mirzaoba köyünün gelenek ve göreneklerinden söz ediyor.

Okuduğu binlerce kitapla, kendisini bir üniversite mezunu düzeyinde yetiştirmiş olan Mirzaobalı Nevzat Şalgam da, dedesi Veysel Şalgam’ın Balkan, Çanakkale ve Suriye cephelerinde yaşadığı çok ilginç savaş anılarını aktarıyor.

Naci Pehlivan; Atatürk’ün önderliğinde kurulan yeni cumhuriyetin gelişmesi için sivil hayatta mücadele veren Umurbeyli Muhtar Faik Arıdil’in başından geçenleri kaleme aldı.

Nezaket Özdemir; Atatürk’ün pek bilinmeyen dört fotoğrafını ve bunların üzerine kendi el yazısıyla yazdığı notları yorumluyor.

Kılı kırk yaran yazılarıyla tanıdığımız Murat Kavaklı bu kez, Bilecik Tekfuru’nun Holofira ile evlilikleri sırasında yaşanan olayları ve Harmankaya Tekfuru Köse Mihal’in bilinmeyen yönlerini ortaya koyuyor.

Alaaddin İsmailoğlu, 627. yılında Kosova Meydan Savaşı kutlamaları ve beraberinde getirdiği yeni tartışmaları analiz ediyor.

Ali Akca; eski Türklerde ve günümüz Alevilerinde ‘tolu/dolu’ ritüelini irdeliyor.

Bursa’da 2400 yıllık Bitinya Sarayı’nın ortaya çıkarılan bölümlerindeki detaylar ilginizi çekecek.

Elimizde olmayan nedenlerden dolayı bu kez dergimizin sayfa sayısını 64’ten 80’e çıkararak 13. ve 14. sayıları birlikte sunuyoruz. 5 lira olan fiyatımızı da 7,5 lira yapmak zorunda kaldık.

Bir sonraki sayıda buluşmak üzere sağlıcakla kalın.

Her gününüz Bursa kadar güzel olsun.


İlgili Haberler
left
right
 
 
6 Eylül 2016 Salı 21:50
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık