Ana Sayfa » YEREL YÖNETİM » Yörük ve Türkmenler Osmangazi’de buluştu

Yörük ve Türkmenler Osmangazi’de buluştu

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri kapsamında Pınarbaşı Parkı’nda Yörük Türkmen Buluşması gerçekleştirildi.

 
 
Yörük ve Türkmenler Osmangazi’de buluştu

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri kapsamında Pınarbaşı Parkı’nda Yörük Türkmen buluşması çadır ziyareti gerçekleştirildi. Yörük ve Türkmenlerin yaşantısını ele alan panel düzenlendi ve fotoğraf sergisi açıldı.

Şenlikler kapsamında bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Yörük Türkmen Buluşması etkinliğine Türkiye’nin 27 ilindeki Yörük Türkmen derneğinden toplam 150 temsilci katıldı. Pınarbaşı Parkı’nda yüzlerce Yörük Türkmen’in buluşmasına sahne olan etkinlik büyük bir coşku içinde geçti. Kurulan çadırlarda yörelerine ait türküleri söyleyen ve yöresel oyunlarını oynayan Yörük Türkmenler, renkli görüntüler ortaya koydu.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, kurulan çadırları tek tek gezdi, Yörük Türkmenler ile sohbet etti. Türkiye Yörük Türkmen Birliği Başkanı ve aynı zamanda Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, Yörük Türkmenlerini unutmayarak Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri etkinliklerinde yer verdiği için Başkan Dündar’a teşekkürlerini sundu. Türkiye Yörük Türkmen Beylerbeyi Niyazi Çapa da, Başkan Dündar’a kurtuluş ve dirilişin simgesi olan kalpak hediye ederek, kefiye bağladı.

Başkan Mustafa Dündar, “Osmangazi Belediyesi olarak, 11 yıldır Osmanlı'nın kurucusu Osman Gazi’yi anarak Bursa’nın fethini büyük bir coşku ile kutluyoruz. Her yıl artan katılımla ve zenginleşen etkinliklerle gerçekleştirdiğimiz şenlikler ile yaklaşık bir ay boyunca tarihi bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu sene tüm Türkiye’deki Yörük Türkmen derneklerinin temsilcilerinin katılımıyla coşkulu bir buluşma gerçekleştirdik. Pınarbaşı Parkı’nda kurulan çadırlarda Yörük Türkmen temsilcilerimiz bizimle birlikte oldular. Kendilerine düzenlemiş olduğumuz etkinliğe verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri kapsamında Yörük Türkmen Buluşması Paneli ve Yörük Yaşantısı Sergisi de düzenlendi. Soğanlı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele Prof. İlhan Şahin, Türkiye Yörük Türkmen Birliği Başkanı ve Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, Türkiye Yörük Türkmen Birliği Genel Sekreteri ve Osmangazi Belediyesi Meclis Üyesi Fahrettin Beşli ile Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen Yörük Türkmen Dernekleri temsilcileri katıldı.

Prof. İlhan Şahin, Yörük hayatının nasıl ortaya çıktığı ve tarihsel gelişimi hakkında bilgiler verdi. Göçebe hayatın Avrupa ile Asya’nın birleştiği Avrasya bölgesinde ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Şahin, "İnsanoğlu, tabiata ayak uydurmak adına mevsimleri en iyi bilen varlıklar olan hayvanları takip ederek göçebe hayatı benimsemişlerdir. Hayvanları takip ederken aynı zamanda onları evcilleştirmişler. Özellikle atın evcilleştirilmesi göçlerin daha hızlı yapılmasını sağladı. Ben atın evcilleştirilmesini aya çıkılması kadar önemli buluyorum. Yörükler üzerine en çok Japon bilim adamlar araştırmalar yapıyor. Çünkü teknolojinin kendilerini monotonlaştırdığını ve göçebelerin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirtiyorlar" diye konuştu.

Prof. Dr. İlhan Şahin, Osmanlı devletinin ortaya çıkmasında Yörük değerlerinin çok önemli bir rol oynadığını belirterek şunları söyledi: "Osmanlı Devletinde ve günümüzde toplumun kültürel değerlerini devamlı tazeleyen bir unsur vardır. Bu unsurda Yörük topluluğudur. Ben Yörüklerin değerlerini, uygarlığımızın önemli değerleri arasında görüyorum. Akrabalık ilişkilerine ve akrabalık terimleri açısından en zengin vasıflara sahip olan topluluk Yörüklerdir" dedi.

Panelin ardından katılımcılar, Yörük Türkmenlerinin yaşantılarının anlatıldığı, 56 fotoğraftan oluşan Yörük Yaşantısı Sergisi’ni gezdi.

 

 


İlgili Haberler
left
right
 
12 Nisan 2015 Pazar 19:32
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık