Ana Sayfa » TARİH » Yunanistanlı Rumlar Gölyazı'da ayin yaptı

Yunanistanlı Rumlar Gölyazı'da ayin yaptı

Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis'in daveti üzerine Yunanistan’dan Bursa’ya gelen bir grup, mübadele öncesinde Aziz Panteleimon Kilisesi olan, Gölyazı Kültürevi olarak kullanılan binada ayin yaptı.

 
 
Yunanistanlı Rumlar Gölyazı'da ayin yaptı

Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis'in daveti üzerine Yunanistan’dan Bursa’ya gelen bir grup Gölyazı Kültürevi olarak kullanılan tarihi binada ayine katıldı.

Mübadele döneminden sonra Bursa ve Türkiye’de Hristiyan kalmadığını belirten Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis, “Son zamanlarda ilgili makamların ve patriğimizin izinleriyle ayinler gerçekleştirmeye başladık. Allah’a şükür ender de olsa buralara gelip dualarımızı yapabiliyoruz. Herkese müteşekkiriz” dedi.

Aziz Panteleimon Kilisesi’nin restorasyonunu yaptıran Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e de şükranlarını ileten Lambriniadis, “Bize ayin için izin veren Bursa Valisi Münir Karaloğlu’na da teşekkür ediyorum. Ayin esnasında sadece Rumca değil, Türkçe’de dua ettik. Bu kimseye garip gelmesin. Eskiden de böyleydi. Mübadeleden önce bu bölgede yaşayan Rumların birkaçı eğitimsizlikten dolayı Rumca konuşabiliyordu. Kiliselerde sadece Türkçe ayin yapılıyordu. Bursa’da 3 adet kilise bulunuyor. Bu kiliselerin sadece bir tanesinde Rumca ayin yapılıyor. Herkes Allah’a kendi ana dilinde hitap edebilmeli. Bu hiçbir zaman engel olmamalı” diye konuştu.

Bursa Metropoliti Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis, Yunanistan’dan gelen grubun ziyaretini de barış harekatı olarak nitelendirerek şöyle devam etti: “Arkadaşlarımın Yunanistan’dan burayı ziyaret etmesi barış harekatıdır. Buraya gelmek sadece geçen günleri hatırlamakla, üzülmekle ilgili değil. Artık geçmişteki olayları unutup geleceğe bakmalıyız. Biz çok iyi bir komşuyuz. Beraber dostça ve barış içinde yaşamaya mahkumuz. Bu mahkumiyet kötü mahkumiyet değil. Çok güzel bir olay, büyük mutluluk. Karşılıklı sevgi ve barış içinde yaşarsak, hepimiz mutlu oluruz. Bu ziyaretler karşılıklı olsa daha güzel olur. İnşallah en kısa zamanda bunu da gerçekleştiririz.”

Ayinde, şükür duası okunduktan sonra ayine katılanlara ekmek ikram edildi.

 


İlgili Haberler
left
right
 
30 Eylül 2015 Çarşamba 22:07
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık