Ana Sayfa » TURİZM » Zeyniler eko turizm merkezi haline geliyor

Zeyniler eko turizm merkezi haline geliyor

Yıldırım Belediyesi, Bursa’nın gizli hazinesi Zeyniler’i eko turizm merkezi haline getiriyor. Cumalıkızık’tan sonra Zeyniler’in de yerli ve yabancı turistlerin mekanı haline getirilmesi için kollar sıvandı.

 
 
Zeyniler eko turizm merkezi haline geliyor

Yıldırım Belediyesi, UNESCO dünya miras listesinde yer alan Cumalıkızık’tan sonra Zeyniler’i de yerli ve yabancı turistlerin mekanı yapmak için kolları sıvadı. Köyün girişinde bulunan seyir terası yenilenerek güçlendirildi. Zeyniler’in merkezinde bulunan istinat duvarlarının güçlendirilmesinin yanı sıra köy meydanına güneş enerjisi ile çalışan 20 adet aydınlatma konularak yeşillendirme çalışmaları ile ferah ve ilgi çekici hale getirildi.

Çalıkuşu Kafe’nin içi de düzenlenerek kütüphane yenilendi. Yöre halkının rahat bir ortamda kendi ürünlerinin satışını gerçekleştirmesi için ahşap stantlar kurulurken, doğa turizmin daha cazip hale gelmesi maksadıyla yürüyüş parkurları düzenlendi.

Açılış töreninde konuşan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Günümüzün en önemli turizm trendlerinden birisi kırsal turizm. İnsanlar şehirlerin hengamesinden ve gürültüsünden uzaklaşmak için doğaya yöneliyor. Bu anlamda şehir merkezine sadece 10 dakika uzaklıkta olmasına rağmen havası, doğal güzellikleriyle en az Cumalıkızık kadar büyük bir potansiyele sahip olan Zeyniler’in bu potansiyelini ortaya çıkararak, burasını Bursa’nın hatta Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden birisi haline getireceğiz. Biz zenginliklerimizi doğal ürünlerimiz ve organik pazarımızla destekleyeceğiz. Bunu gerçekleştirdiğimiz zaman Zeyniler, herkesin görmek isteyeceği, Türkiye’nin en önemli doğa cennetlerinden birisi olacak” dedi.

Yıldırım’ın var olan turizm potansiyeline dikkat çeken Başkan İsmail Hakkı Edebali,“Bu potansiyelin harekete geçirilmesine ve Zeynilerin kalkınmasına kadınlar öncülük yapacak. Bunun için Zeyniler Çalıkuşu Kadınalar Tarımsal Kalkınma kooperatifini kurduk. Bu kooperatif marifetiyle burada organik üretimi ve el işi üretimi yaparak burasını kısa zamanda Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden birisi haline getireceğiz. Bunu yaparken dikkat edeceğimiz en önemli konu, burada Çin malı gibi sağlıksız ürünlerin burada satılmasına kesinlikle izin vermemeliyiz. Zeyniler, kendi ürünleriyle kendi insanın dayanışması ile bir marka haline gelecek. Biz buna her türlü desteği sağlayacağız. Dikkat edeceğimiz bir diğer konu da imar düzeni. Gelişigüzel yapılaşmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz ve Zeynilerin özgün mimarisini koruyacağız” diye konuştu.

Zeyniler’in Bursa’nın merkezine 10 dakikalık mesafede olmasına rağmen uzun yıllar kaderine terk edildiğini söyleyen Zeyniler Muhtarı Ahmet Özdemir, “Zeynilerin kaderi, Yıldırım’ın başına büyük projelerle gelmiş İsmail Hakkı Edebali ile birlikte değişti. Zeyniler he geçen gün daha güzel bir yer haline geliyor. Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.


İlgili Haberler
left
right
 
19 Kasım 2016 Cumartesi 12:45
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık